K čemu jsou otevřená data?

K čemu jsou otevřená data?

Otevřená data jsou v podstatě formátem dat, který je možné strojově číst ze vzdáleného přístupu (jsou umístěny na internetu). V podstatě se může jednat o jakékoliv informace, které úřad má a jsou zveřejnitelné. Nejčastěji se jedná o strukturovaně zapsaná data například v tabulkách, které mohou různé aplikace přečíst.

V rámci městské části se může jednat například o ekonomická data, seznam volných nebytových prostor nebo třeba seznam sportovišť. Nad těmito daty pak může kdokoliv sestavit aplikaci, která by Vám mohla ukázat na mapě třeba všechny nebytové prostory určené k pronájmu. Další výhodou přímo pro úřad je vyčistění a srovnání svých vlastních dat, tedy udělat si ve svých vlastních informacích pořádek.

V současné době UMČ Praha 11 pracuje na interní směrnici, kterou již minulý týden kladně projednala porada vedení. Následně bychom měli vybrat datové sady a vytvořit publikační plán. Naše data chceme zveřejňovat na pražském portále. Inspirací nám v této oblasti je práce radního Adama Zábranského na magistrátu hl. m. Prahy.

Otevřená data Prahy 11 jsou zveřejňována od dubna 2020 na portále ZDE.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články