Praha není vesnice, bohužel nebo bohudík?

Praha není vesnice, bohužel nebo bohudík?

Pocházíte z maloměsta nebo vesnice? Jste zvyklí, že pokud se má měnit územní plán nebo stavět nový dům, tak o tom za chvíli ví celé město? Tohle v Praze nečekejte. Praha je moloch, stát ve státě a něco se dozvědět, natož změnit, je obtížné.

Prahu zvládne jen tým

Chcete-li něco změnit na vesnici, v Trutnově, nebo v malé firmě, stačí na to jednotlivec. V Praze ne, Praha je konglomerát magistrátu, městských částí, městských firem, státních úřadů, lobbistů a kdoví čeho ještě. Na změnu Prahy # je potřeba tým. Tým, co hraje s otevřenými kartami. Takový tým tu ještě nikdy nebyl, vždy se tu objevovaly jen partičky sólistů a s tím související #velkádomů.

Zapojíme lidi a nápady neskončí v koši

Většina lidí se o svoje okolí zajímá. Lidé mají spoustu nápadů a některé z nich jsou výborné. Neefektivní sběr nápadů od lidí a neefektivní archivace je škoda pro celou společnost. Lidé nevědí, proč se něco děje nebo neděje, a když se někoho zeptají, tak jsou často odkázáni na někoho jiného. Je potřeba změnit atmosféru jednání zastupitelstva MČ Praha 11, zpřehlednit web městské části a časopis Klíč, zlepšit formu setkávání s občany.

Výměna generací

Komunistické plánování před rokem 1989 rozdělilo místa bydlení od továren, kanceláří i od divadel. Stereotypem se stalo zmizet na víkend na chatu nebo chalupu. Po revoluci se v tom pokračovalo. Investovaly se peníze do vnitřního okruhu a radiál, ať se autem rychle projede do centra a zpět. Veřejná doprava byla popelkou, na brownfieldy se uvalila stavební uzávěra a sto tisíc Pražanů se přestěhovalo do Středních Čech. Doba se ale mění, nové generace nechtějí vlastnit auta, natož chalupy. Chtějí si užívat veřejný prostor, tam kde zrovna bydlí, neplatit daň z nabytí nemovitosti, popít víno v pěkném parku, dojet sdíleným autem na letiště.

Hustá Praha

Praha se zahušťovat bude, ale není možné přestavovat kotelny na 10-patrové domy a zničit výhled obyvatelům okolních paneláků ve stabilizovaném území. Jestli si developer za Bémovy éry uplatil změny kódů využitelnosti parcel, nemůže čekat, že mu za to budou občané a čestní politici tleskat.

Mgr. Jan Mejsnar, Piráti Praha 11


Pirátské listy Praha 11 ke stažení zde (velikost 10 Mb).


Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Jižní Město není noclehárna
21.09.2018

Jižní Město není noclehárna

O Jižním Městě se mluví a píše spíše negativně. Rád bych tento všeobecně rozšířený názor v následujících větách vyvrátil a poukázal na to, že Jižní Město je dobrým místem pro život a má potenciál k...