-
Volební program
Školství Garant programového bodu:Zuzana UjhelyiováVycházíme z tradičních a ověřených způsobů vzdělávání, které chceme inovovat a přizpůsobovat požadavkům současné společnosti. Zajímá nás kvalita vzdělávání ve školských zařízeních zřizovaných městskou částí, chceme ji kontrolovat a rozvíjet.
INOVATIVNÍ VZDĚLÁVÁNÍ DO VEŘEJNÉHO ŠKOLSTVÍ
Vycházíme z tradičních a ověřených způsobů vzdělávání, které chceme inovovat a přizpůsobovat požadavkům současné společnosti. Zajímá nás kvalita vzdělávání ve školských zařízeních zřizovaných městskou částí, chceme ji kontrolovat a rozvíjet.
Podporujeme využívání možností, které poskytuje Rámcový vzdělávací program. Chceme žákům a rodičům poskytnout výběr způsobu vzdělávání (např. montessori, waldorf, projektová výuka atd.). Podporujeme projektové vzdělávání, které dokáže propojit a aplikovat poznatky z různých předmětů. Každá škola by měla mít jasný koncept a vizi vzdělávání. I v rámci jedné školy by měla být možnost výběru různého přístupu k výuce. Chceme, aby naši žáci uměli kriticky myslet.
Chceme znát názory rodičů, žáků, učitelů a vedení škol. Budeme podporovat vedení škol v jejich návrzích vedoucích ke zlepšení kvality výuky, jen pod dobrým vedením mohou být dobří a spokojení pedagogičtí pracovníci, kteří se maximálně věnují svým žákům. Zajistíme efektivní zpětnou vazbu rodičů a učitelů škol tak, aby se nemuseli obávat vyjádřit svůj názor. Budeme se snažit hledat věcné a důsledné řešení problémů ve prospěch všech zúčastněných stran. Zřídíme pozici školského ombudsmana. Podpoříme vznik žákovských školských rad, které budou moci komunikovat s MČ. Chceme efektivně zjišťovat kvalitu výuky především ve spolupráci se školními psychology. Podpoříme a pomůžeme mateřským školám zajistit přímou logopedickou péči.
Pomůžeme školám vytvořit moderní komunikační kanály pro zefektivnění prezentace a předávání informací. Podpoříme komunikační platformy pro pedagogy k setkávání a sdílení zkušeností mezi sebou i směrem k rodičům. Zajistíme školám přístup ke kvalitnímu softwaru a elektronickým výukovým materiálům bez zbytečných nákladů.
Pomůžeme školám vytvořit moderní a přehledné webové stránky, kde budou srozumitelně prezentovat koncepci školy. Prosadíme elektronické zveřejnění Školních vzdělávacích programů. Podporujeme zavedení elektronických třídních a žákovských knih. Rádi bychom zavedli čipové vyzvedávání žáků z mateřských škol a školních družin. Zajistíme centrální on-line registrace do MŠ.
V době mohutné digitalizace a dostupnosti materiálů potřebujeme ve školách umět pracovat s internetovými zdroji a využívat je ve výuce. Elektronické verze učebnic usnadňují žákům i učitelům přístup k materiálům a v kombinaci s interaktivní tabulí zrychlují možnost řešení úloh přímo při výuce. Učitelé by měli umět vyhledávat vhodné elektronické materiály k danému učivu. Měli by mít možnost je navzájem i s rodiči sdílet a předávat si zkušenosti o způsobu jejich využití při výuce. Podporujeme zavádění internetových aplikací, jako jsou Bakaláři, či Škola OnLine.
Podporujeme programy prevence šikany a sociálně patologických jevů na všech úrovních v rámci MŠ a ZŠ.
Podporujeme tvorbu efektivních preventivních programů především ve spolupráci se školními psychology. Rozšíříme sdílení problémů a způsobů řešení šikany a sociálně patologických jevů mezi školami. Rádi bychom zavedli otevřené diskuze k těmto tématům a více informovali o projektech jako je například NNTB (Nenech to být) tak, aby tyto poznatky začaly školy efektivně využívat.
Práce OSPODu souvisí s prevencí sociálně patologických jevů. Nechceme, aby spořádané rodiny obtěžoval, ale aby efektivně a rychle řešil případné problémy nezletilých. Zkvalitníme komunikaci mezi sociálním oddělením, rodičem a školou ve prospěch dítěte.
Budeme motivovat k otevřenému a profesionálnímu přístupu k domácímu vzdělávání.
Trend domácího vzdělávání reaguje je v České republice stále více populární. Respektujeme i tyto vzdělávací formy a chceme finančně podpořit kvalitní a profesionální zázemí pro tyto žáky např. zřízením skupin (sdílení zkušeností mezi rodiči s možností pedagogické konzultace).
VÍCE PENĚZ NA KVALITNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, MÉNĚ NA ZBYTEČNOSTI
Vyčistíme veřejné zakázky pro školy od klientelismu, zaplatíme školám to, co skutečně potřebují. Prosadíme otevřená výběrová řízení na místa ředitelů jako normu a budeme vybírat ředitele kvalitní, ředitele s ambiciózní a moderní vizí rozvoje školy.
Konkurz nijak nepopírá kvalitu práce současného vedení, ale slouží ke stanovení cílů a vizí pro následující funkčního období.
Podpoříme platy zaměstnanců škol nad rámec tarifů, abychom mohli kompenzovat výši životních nákladů v Praze.
Je třeba kompenzovat výši životních nákladů v Praze učitelům i ostatním pracovníkům škol.
Chceme cíleně přispívat na vzdělávání učitelů včetně zajištění peněz na suplování během jejich vzdělávání. Zajistíme školám zdroje na kvalitní administrativu.
Pro kvalitní výuku žáků je důležité, aby učitel měl přehled a dostatečné znalosti o moderních přístupech ke vzdělávání. Pomůžeme učitelům sdílet mezi sebou vlastní zkušenosti s výukou, zajistit bezplatné kurzy a poskytovat dotace na kurzy placené. Zajistíme dostatečnou informovanost o právě probíhajících kurzech.
Podpoříme odměny pro výchovné poradce, psychology, speciální pedagogy a preventisty tak, aby se mohli adekvátně věnovat administrativní činnosti a byli za ni řádně ohodnoceni. Administrativní pracovník nemůže znát potřeby jednotlivých žáků a nedokáže tedy efektivně jednat s žáky, rodiči a pedagogicko-psychologickými poradenskými pracovišti. Zajistíme pro pracovníky školského poradenského pracoviště dostatek financí, tedy i času pro administrativní činnost spojenou s péčí o jednotlivé žáky. Podporujeme zvýšení kapacit poradenských pracovišť.
DOSTATEČNÉ KAPACITY A KVALITNÍ STRAVA
Zajistíme dostatečnou kapacitu mateřských škol a podpoříme zřizování dětských skupin k péči pro předškolní děti s přihlédnutím k demografickému výhledu včetně nových rozsáhlých rezidenčních projektů.
Centrální registrace do MŠ zprůhlední a urychlí proces zápisu a umožní rychlou reakci na kapacitní požadavky a preference rodičů. Podporujeme vznik nultých ročníků na ZŠ a rozvoj směrem ke specializovaným učebnám a dostatečné kapacitě škol.
Budeme podporovat (i finančně) moderní přístup ke stravování. Dětem má jídlo chutnat a být jim prospěšné.
Podporujeme zavádění programů jako je Skutečně zdravá škola (a to i do školek).
Otevřená radnice Garant programového bodu:Zuzana BöhmováDIGITÁLNÍ MĚSTO JE CHYTRÉ MĚSTO
Zdigitalizujeme úřední procesy a odlehčíme tím občanům i úředníkům. Vylepšíme informační servis pro občany tak, aby měli snadný přístup k relevantním informacím ze svého okolí. Umožníme přihlášení k odběru relevantních zpráv na úředních deskách městských částí i magistrátu. Je na občanovi, zda chce být informován e-mailem, mobilní aplikací, sms či prostřednictvím RSS.
Namísto zbytečností typu chytré lavičky nainstalujeme mobiliář, který je ve městě potřeba, jako jsou například pítka či cyklostojany. Též nezapomeneme na průběžnou údržbu stávajícího mobiliáře.
ZAJISTÍME TRANSPARENTNÍ RADNICI
Ukážeme data veřejnosti. Přehled faktur a nájemních smluv, analýzy, které si město nechává zpracovat – to vše a mnohé další údaje budou zveřejněné na portálu otevřených dat.
Občané mají nárok na to vědět, co je z jejich daní placeno. Chceme transparentní radnici, která lidem ukáže, za co vynakládá peníze.
Zajistíme větší konkurenci u veřejných zakázek.
Pomocí otevřených řízení, dostatečných lhůt pro přihlášení a nepřemrštěných požadavků umožníme účast ve výběrových řízení všem zájemcům. Tím dosáhneme lepších cen i kvalitnějších služeb.
Agenda občanských podnětů. Občanské podněty nezůstanou bez odpovědi.
Veřejné vedení agendy umožní i ostatním občanům vidět všechny podněty včetně jejich řešení. Zásadní podněty budou zařazovány na jednání výborů, komisí i zastupitelstva.
Chceme, aby se veřejnost zapojovala do politického života skrze veřejné besedy a participativní rozpočty.
Veřejné besedy k aktuálním problémům nebo záměrům metropole budeme pořádat za účasti odborné i laické veřejnosti.
Participativní rozpočty – část městských peněz bude rozdělena na projekty iniciované občany.
Doprava Garant programového bodu:Martin DuškaZLEPŠÍME DOSTUPNOST A KVALITU MHD
Podporujeme rozvoj tramvajové trati na Jižní Město.
Chceme vyvolat veřejnou diskusi o zřízení tramvajové trati, vedoucí z oblasti Nuslí a Spořilova na Jižní Město. Veškerá jednání o této trati prozatím probíhala bez účasti obyvatel Jižního Města.
Metro má být naše chlouba.
Chceme zlepšit vizuální stav vestibulů stanic metra na území Městské části Praha 11. Domluvíme s Dopravním podnikem hlavního města Prahy, aby provedl alespoň kosmetické úpravy zevnějšku vestibulů a zintenzivnil uklízecí práce.
ZLEPŠÍME SITUACI V OBLASTI PARKOVÁNÍ
Zasadíme se o zvýšení počtu parkovacích míst tam, kde to občané potřebují.
V řadě lokalit je nedostatek parkovacích míst pro rezidenty největším problémem, který je potřeba řešit. Vhodné řešení vidíme v lokálních úpravách současného režimu stání (změnou z podélného na příčné), tam kde to situace umožní.
Podporujeme výstavbu parkovacích domů, zahloubených parkovišť a lehkých nástaveb na současných parkovacích plochách.
Pod podmínkou souhlasu obyvatel v dané lokalitě. Parkovací domy jsou v současné době nejefektivnějším způsobem, jak obyvatelům Jižního Města umožnit večer zaparkovat v relativně krátké docházkové vzdálenosti.
Podporujeme vznik záchytných kapacitních parkovišť pro krátkodobé i dlouhodobé stání.
Je nutné, aby záchytná parkoviště na hranicích i mimo území Prahy byla dobře propojena s veřejnou hromadnou dopravou.
INVESTICE DO SILNIČNÍ INFRASTRUKTURY S ROZVAHOU A TAM, KDE JE TO POTŘEBA
Spolu s našimi zástupci v Parlamentu budeme usilovat o urychlenou dostavbu Pražského okruhu.
Podpoříme řešení okruhu, které se ukáže jako nejvhodnější z hlediska dopadů na obyvatele, bezpečnosti dopravy, nákladů, termínu realizace atd. Cílem je vyvést tranzitní, zejména kamionovou dopravu z Prahy.
Nesouhlasíme se současným návrhem trasování tzv. Vestecké spojky.
Vestecká spojka má propojit vnější Pražský okruh a budoucí dálnici D3 s dálnicí D1. Tím by přivedla do oblasti Jižního Města další tisíce dalších automobilů. Chceme otevřít diskuzi o alternativních řešení.
PODPORUJEME MODERNÍ A EKOLOGICKÉ ZPŮSOBY DOPRAVY
Podpoříme smysluplnou elektrifikaci dopravy.
Budeme uvažovat o zavedení elektrobusů, případně trolejbusů, tam, kde to bude mít ekonomický a ekologický smysl. Na vhodných místech (např. na parkovištích a v garážích) podpoříme rozvoj nabíjecích stanic pro elektromobily.
CYKLISTÉ JSOU NÁŠ RESPEKTOVANÝ PARTNER
Budeme prosazovat dobudování sítě cyklotras na Jižním Městě.
Zaměříme se na okrajové oblasti Prahy 11, které vhodně propojíme se stávající páteřní trasou, která již vede naší městskou částí.
Chceme větší bezpečnost pro cyklisty.
Upravíme současné podchody a lávky tak, aby je mohli využívat cyklisté bez nutnosti úrovňového křížení s pozemní komunikací. Důležité je, aby cyklostezky byly osvětlené veřejným osvětlením, což umožní jejich využívání i mimo sezónu. Cyklostezky by měly být budovány s ohledem na společný režim s chodci, aby mezi nimi nevznikaly konflikty.
Budeme rozvíjet spolupráci městské části s poskytovateli sdílení kol.
Jižní Město je rovinná plocha, skvěle se hodí k místnímu cestování na kole. Naším cílem je na Praze 11 zavést půjčování kol, budeme poptávat firmy, které již úspěšně působí v centru města.
Bydlení Garant programového bodu:Jiří DohnalSociální bydlení pro potřebné
Uvolněné byty ve vlastnictví městské části přednostně pronajmeme učitelům, zdravotníkům, policistům, hasičům, mladým rodinám, seniorům, lidem ohroženým bytovou nouzí a zaměstnancům městské části.
Podpora družstev, baugruppe a jiných alternativ komerční výstavby
Podporujeme alternativní formy výstavby bytů, jako jsou baugruppe, skupina lidí, kteří spojí své finance a síly, aby si postavili cenově výhodný bytový dům podle svých představ.
Kultura, sport a volný čas Garant programového bodu:Jiří DohnalKULTURA NA JIŽNÍ MĚSTO
Zřídíme Jihoměstský kalendář kulturních a společenských akcí pro všechny věkové kategorie.
Chceme společně s občany vytvořit kalendář kulturních a společenských akcí pro všechny věkové kategorie, jejichž organizaci bude městská část zaštiťovat a finančně podporovat. Dohlédneme na jejich kvalitu. To vše transparentně ve spolupráci s obyvateli Jižního Města a pod jejich kontrolou.
Podporujeme vznik dalšího Kulturního centra na Jižním Městě.
S ohledem na hustotu osídlení, dopravní dostupnost a parkovací kapacity podporujeme vznik nového Kulturního centra v Praze 11.
Podpoříme občany v pořádání kulturních a sousedských akcí.
Zjednodušíme byrokracii potřebnou pro krátkodobé zábory veřejných prostranství a podpoříme komunitní akce menších rozměrů.
Zkulturníme veřejné prostory instalací uměleckých děl.
Provedeme inventarizaci uměleckých děl ve veřejném prostoru a zasadíme se o jejich restaurování a údržbu.
Podpora mimorozpočtových kulturních projektů.
Podporujeme vznik mimorozpočtových kulturních projektů celospolečenského i lokálního významu, například knihobudky, venkovní piána, plochy pro graffiti a street art, komunitní zahrádky a streetgardening.
SPORTOVNÍ VYŽÍTÍ PRO MALÉ I VELKÉ
Podporujeme různorodou sportovní aktivitu (lyžařské výcviky, bruslení, plavání) v rámci povinné školní docházky.
Jsou sportovní dovednosti, které by měly umět a mít možnost provozovat všechny děti. Chceme, aby městská část finančně podporovala sportovní aktivity v rámci výuky tělesné výchovy (lyžařské výcviky, bruslení, plavání atd.).
Podporujeme vznik veřejného koupaliště na Jižním Městě.
Jižní Město si 40 let od svého vzniku zasluhuje otevřít diskusi o vzniku veřejného koupaliště. Piráti chtějí být iniciátorem této diskuse s cílem nalezení vhodného pozemku a zahájení realizace vedoucí k jeho vybudování.
Budeme iniciovat a podporovat vznik hřišť, veřejných sportovišť a míst pro aktivní odpočinek.
Budeme iniciovat a podpoříme výstavbu sportovišť, komunitních center a dalších zařízení pro volnočasové aktivity tak, aby bylo zajištěno jejich co největší využití. Chceme otevřít diskusi o vzniku venkovního koupaliště, kluziště, dopravního hřiště a skateparku. Prosazujeme vznik větších tematických dětských hřišť s atrakcemi pro více věkových skupin dětí a mládeže. Na Jižním Městě máme velké množství dětských hřišť a plácků, jejichž údržba je drahá a často nedostatečná a děti o ně nejeví dlouhodobý zájem.
Podporujeme vznik kvalitních parků pro lidi, ve kterých můžou aktivně odpočívat.
Chceme, aby Městská část rozvíjela městské parky tak, aby v letních dnech poskytovaly možnost úkrytu před horkem ve stínu a zároveň aby v nich byla možnost celodenního aktivního odpočinku. Podporujeme vznik psích louček, aby psi měli možnost volného pohybu v místech k tomu určených.
Územní rozvoj Garant programového bodu:Josef KocourekMĚSTO A OBČANÉ URČUJÍ SMĚR
Naplánujeme dlouhodobou strategii rozvoje města, která přetrvá více než jedno volební období.
Budeme aktivně spolupracovat na úpravách současného platného Územního planu, ale také na tvorbě nového Metropolitního plánu ve prospěch obyvatel Jižního Města. Podpoříme vznik regulačních plánů na místech, kde je tato možnost výhodná pro místní obyvatele.
Územní plány nesmí být psány dle zadání developerů.
Město musí mít vlastní představu a záměr. Je zcela nezbytné, aby město při jednání s developery mělo k dispozici potřebné nástroje, tedy jasné a čitelné strategie, které stanoví limity, a ukážou příležitosti pro další výstavbu.
Zpracujeme ucelenou koncepci přeměny tzv. brownfieldů.
Nedostatečně využívané nemovitosti (stavby občanské vybavenosti a služeb, nevyužívané chátrající prostory), jsou příležitostí pro umírněný rozvoj ve vnitřních oblastech naší městské části.
Zapojíme veřejnost do rozhodování o stavebních záměrech.
Obyvatelé z okolí možné uvažované zástavby by neměli být obcházeni. Budeme aktivně oslovovat bytová družstva a SVJ, majitele nemovitostí v nejbližším okolí, aby se mohli včas zapojit do rozhodovacích procesů.
FÉROVÁ PRAVIDLA PRO VŠECHNY HRÁČE NA TRHU
Zdigitalizujeme agendu veřejných zakázek.
Chceme, aby úřady a odbory sdílely data, a co nejvíce úkonů bylo možné provádět přes internet.
Určíme pravidla, aby se developeři podíleli na nákladech na infrastrukturu.
Výstavba bytů a kancelářských prostor musí být podmíněna výstavbou občanské vybavenosti, odpovídající infrastrukturou a vhodným množstvím parkovacích ploch.
Podpoříme družstva, baugruppe a jiné alternativy ke komerční výstavbě bytů.
Podporujeme alternativní formy výstavby bytů, jako jsou baugruppe, skupina lidí, kteří spojí své finance a síly, aby si postavili cenově výhodný bytový dům podle svých představ.
Sociální bydlení pro potřebné.
Uvolněné byty ve vlastnictví městské části přednostně pronajmeme učitelům, zdravotníkům, policistům, hasičům, mladým rodinám, seniorům, lidem ohroženým bytovou nouzí a zaměstnancům městské části.
Bezpečnost Garant programového bodu:Jiří DohnalZvýšení počtu strážníků na problémových místech
Dle statistik a vybavení vozů městské policie vnějšími i vnitřními kamerami a přenosnými přístroji na měření hluku, se budeme snažit posilovat jejich hlídky na problémových místech. Zahájíme pilotní projekt kamer umístěných na oděvu strážníků.
Podpora náboru strážníků městské policie
Podpoříme nábor strážníků městské policie finanční i materiální pomocí dle potřeb a možností městské části.
Sociální služby Garant programového bodu:Jiří DohnalBudeme rozvíjet domovy pro seniory, mezigenerační komunitní domy a sdílené bydlení.
Inspirací jsou pro nás západní modely, kde se prolíná bydlení studentů, mladých rodin, seniorů i vozíčkářů. Chceme zabránit vzniku ghett a izolovaných komunit, naším cílem je město, kde spolu žijí lidé všech generací.
Nabídneme volnočasové aktivity mladým lidem ze všech socioekonomických vrstev.
Podporujeme rozvoj sportovních aktivit mládeže, volnočasových spolků i nízkoprahových center. Nechceme jen dotovat drahé komerční turnaje sportovních hvězd, ale hlavně finančně pomáhat malým místním mládežnickým klubům a asociacím.
Zapojíme seniory do rozhodování.
Poskytneme starším generacím platformy, skrze které mohou participovat na zásadních rozhodnutích o směřování Prahy. Těm, co chtějí, nabídneme kurzy počítačové gramotnosti. Ostatním nabídneme alternativy k zapojení se i bez počítače; digitalizace má spojovat, ne rozdělovat.
Budeme řešit příčiny i důsledky bezdomovectví.
Vytvoříme koncepci prevence ztráty bydlení a dostupného bydlení pro všechny. Těm, kteří se na ulici ocitnou, nabídneme pomocnou ruku při návratu do společnosti. Společnost na tom ve výsledku vydělá sociálně i ekonomicky. Zasadíme se o vyšší počet denních stacionářů pro lidi bez domova, kde s nimi budou stále ve styku sociální pracovníci.
Zdravotnictví Garant programového bodu:Jiří DohnalROZŠÍŘÍME NABÍDKU LÉKAŘSKÉ PÉČE
Naším cílem je rozšíření specializací lékařské péče na Praze 11.
Chceme vytvářet atraktivní podmínky pro přilákání lékařských specialistů na Prahu 11. Rozšíření nabídky a zlepšení kvality lékařské péče na Jižním Městě považujeme za prioritu.
Chceme otevřít diskusi o vzniku nemocnice na Jižním Městě
Vzhledem k množství obyvatel na Jižním Městě se domníváme, že by v této městské části měla být zřízena nemocnice, proto se pokusíme se aktivně zasadit o její zřízení.
NASMĚRUJEME PENÍZE NA BEZPEČNOST OBČANŮ
Zajistíme více strážníků na problémových místech.
Dle statistik a vybavení vozů městské policie vnějšími i vnitřními kamerami a přenosnými přístroji na měření hluku, se budeme snažit posilovat jejich hlídky na problémových místech. Zahájíme pilotní projekt kamer umístěných na oděvu strážníků.
Podpoříme nábor strážníků městské policie finanční i materiální pomocí dle potřeb a možností městské části.
-
18
Radoslav Růžička
-
19
Jan Suchánek
Pirátská Strana
Další kandidáti
-
Volební program
Energie můžeme nejen čerpat, ale i vyrábět Garant programového bodu:Zuzana BöhmováSnižujeme náklady, zvyšujeme soběstačnost
Chceme snížit dopady energetické krize na rozpočet i životní prostředí. Zasadíme se o využití obnovitelných zdrojů na území naší městské části. Praha 11 má díky velké ploše rovných střech na panelových domech obrovský potenciál pro fotovoltaiku a zelené střechy. Chceme, aby MČ část šla příkladem. Budovy v majetku MČ proto chceme spojit do energetické komunity, instalovat na ně solární panely a díky sdílení výroby co nejvíce elektřiny využít přímo v místě. Potenciál výroby solární elektřiny může v nejlepším případě pokrýt většinu spotřeby městských budov.
- Provedeme komplexní energetické řešení budov MČ, které bude zahrnovat:
- instalaci obnovitelných zdrojů (zejm. solárních elektráren) na budovách MČ
- renovaci budov – vytipování budov, kde lze odstranit tepelné ztráty
- zavedení energetického managementu
- Vytvoření městské energetické komunity ke sdílení vyrobené energie
- budovy s velkým potenciálem výroby mohou zásobovat elektřinou budovy s velkou spotřebou
- například sídlištní školy s velkými plochými střechami vyrobí hlavně v létě mnohem více, než samy spotřebují
- v rámci městské energetické komunity můžou ale energii dodávat do jiných budov se stálou spotřebou jako jsou třeba domy s pečovatelskou službou
- Vytvoříme energetickou koncepci MČ s výhledem na příštích 10 let
- stanovíme ambiciózní cíle v oblasti vlastní výroby energie a snížení spotřeby energie
- stanovíme ambiciózní cíle v oblasti vlastní výroby energie a snížení spotřeby energie
Podpora energetické soběstačnosti našich obyvatel
I obyvatelé Prahy 11 se můžou stát výrobci energie a městská část jim může pomoc. Pro SVJ, BD i rodinné domy zřídíme poradenské centrum, kde pomůžeme našim obyvatelům využít střechy svých domů k instalaci solárních panelů, snížení účtů za elektřinu a s dalšími možnostmi úspor energií. Pokud to bude možné, chceme i našim obyvatelům pomoci se sdílenou energetikou.
- Vytvoříme poradenské místo pro obyvatele P11 na podporu energetických úspor
- například instalace fotovoltaiky a její co nejlepší využití v rámci SVJ a BD
- další udržitelná řešení (nakládání s dešťovou vodou, zelené střechy, chlazení)
- Většinu domů v MČ vlastní jejich obyvatelé. Aby P11 využila potenciál výroby z obnovitelných zdrojů a stala se energeticky robustním městem a zároveň aby obyvatelé dostali pod kontrolu své účty za elektřinu, bez spolupráce s občany P11 se to neobejde.
- Vypíšeme sérii mikrograntů pro SVJ a BD na obnovitelná a udržitelná řešení
- nakládání s dešťovou vodou
- zelené střechy
- založení energetické komunity
- příprava projektu solárních elektráren
- Vytvoříme energetickou koncepci MČ s výhledem na příštích 10 let
- stanovíme ambiciózní cíle v oblasti vlastní výroby energie a snížení spotřeby energie
- stanovíme ambiciózní cíle v oblasti vlastní výroby energie a snížení spotřeby energie
autor: Zuzana Böhmová
odborná konzultace: Václav ŠebekJezdit, chodit i parkovat Promyšlené parkování pro lepší veřejný prostor
Klíčem k lepšímu parkování a kvalitnějšímu veřejnému prostoru je efektivní parkovací politika. Jižní Město nebylo navrženo na současnou hustotu automobilů, a proto teď musíme řešit kam s nimi.
Jedním z nejvhodnějších, ale také dlouhotrvajících řešení parkování je výstavba parkovacích domů. Již známe místa, kam je možné stavby umístit. K výstavbě je ale nutných mnoho kroků, přičemž některé z nich jsme již realizovali (např. změny územního plánu).
Chceme do realizace výstavby zapojit i místní obyvatele a nabídnout alternativu nájemního garážového stání v podobě družstevních parkovacích domů, kde si budou místní moci zajistit své parkovací místo.
Současně je nutné zavést rezidenční parkování pro větší pohodlí místních obyvatel.Co už jsme udělali:
- Studie dopravy v klidu 2021
- Studie na výstavbu 3 parkovacích domů
- Požádali jsme o změny územního plánu na výstavbu parkovacích domů
- Získali v participační smlouvě s developerem 2 milióny Kč na projektovou dokumentaci parkovací dům Gregorova
Co navrhujem dělat dál:
- Požádáme o svěření parkovišť do správy Prahy 11
- Vypracujeme další studie proveditelnosti výstavby parkovacích domů
- Zadáme projektové dokumentace pro výstavbu parkovacích domů
- Budeme hledat ekonomické modely, které by urychlily vlastní výstavbu a nezvyšovaly neúnosně nájem – družstevní garáže, PPP projekty
- Zahájíme výstavbu parkovacích domů/parkovacích nástaveb
Cyklisté jsou na Jižáku vítáni
Praha 11 leží kromě oblasti Roztyl v relativní rovině. Máme tedy vhodné podmínky pro rozvoj bezmotorové dopravy. Cyklistika je pro město vhodný způsob doplňkové dopravy z hlediska emisí i zdraví. Proto chceme vystavět páteřní cyklotrasy a pokračovat ve výstavbě cyklo stojanů po Jižním Městě.
Co už jsme udělali:
- Studie proveditelnosti na cyklostezky U Kunratického lesa a u Košíkovských nádrží
- Zadali jsme dodání nových cyklo stojanů
- Prosadili výstavbu veřejné kolárny Opatov
- Zasadili jsme se o zapsání cyklotras do studie Opatov – Na Jelenách
Co navrhujem dělat dál:
- Chceme vybudovat páteřní cyklotrasy
- Budeme pokračovat ve výstavbě cyklostojanů
- Podporujeme cyklistickou infrastrukturu u soukromé výstavby
- Prosazujeme páteřní cyklotrasy v rámci územních studií
Pěšky po Jižáku
Chůze je nejzdravější a nejpřirozenější způsob pohybu po městě na krátké vzdálenosti. Pro děti je pěší chůze i základní způsob, jak se dopravit do školy. Proto budeme pokračovat v pravidelných opravách našich chodníků a pěších lávek. Je důležité, aby cesty, kterými běžně chodíme byly funkční. U vybraných povrchů chceme využívat propustnou dlažbu.
Co už jsme udělali:
- Opravili lávku přes D1
- Spustili opravu lávky u metra Háje a zajistili finance
- Navýšili finance do běžných oprav
- Donutili Prahu o zachování podchodu Turkova
- Koordinovali dopravní studii Pěšky do školy Květnového vítězství
- Zadali jsme projekt obnovy lávky u poliklinika Opatovská a zajistili financování
- Nová bezbariérová rampa na metro v ulici Bajkonurská
Co navrhujem dělat dál:
- Dokončíme opravu lávky u metra Háje
- Budeme i nadále pravidelně opravovat naše chodníky a využívat i hlášení z aplikací od občanů
- Budeme i nadále zajišťovat pravidelnou údržbu a opravy našich pěších lávek
- U vybraných oprav vyměníme povrchy za propustné dlažby
- Zrealizujeme obnovu lávky přes Opatovskou mezi OC Opatovská a poliklinikou
Strategické dopravní stavby
Potřebujeme stavby posouvat, ne blokovat. Pro dopravu na Praze 11 je nutná kolaudace okruhu 511 pro odklon tranzitní nákladní dopravy.
Tramvajová trať v ulici Türkova a Opatovská posílí a zkvalitní stávající síť MHD. Jedná se o hlavní projekt rozvoje MHD na naší městské části.
Zajistíme skrze Prahu a TSK zkapacitnění křižovatek Chilská – Na Jelenách a U Kunratického lesa - Roztylská.
D1 bude přemostěna “zelenou skořepinou” u ulice Cigánkova.Co už jsme udělali:
- Územní studie Opatov – Na Jelenách
- Zvýšení nosnosti podchodu Türkova pro tramvaj
- Tramvajová trať zapsána v územní studii
- Nová lávka u polikliniky Opatovská počítá s tramvají
- Zadání projektů křižovatek pod TSK
- Neházíme klacky pod nohy 511
Co navrhujem dělat dál:
- Budeme prosazovat obnovení projektu zastřešení Spořilovské ulice pro dotažení tramvaje na MČ 11
- Dokončíme dopravní studie, které budou podklad pro TSK na přestavbu křižovatek
- Podporujeme dostavbu okruhu v trase 511
- V oblasti dopravy budeme dělat kroky, které počítají se stavbou tramvajové trati (například nová lávka přes Opatovskou)
- Zkapacitníme křižovatky Chilská – Na Jelenách a U Kunratického lesa – Roztylská
- Podporujeme přemostění D1 v oblasti u ulice Cigánkova
autoři: Martin Duška, Josef Kocourek
Ať Jižák nezamrzne – férový a smysluplný rozvoj Garant programového bodu:Josef KocourekBudoucnost Jižního Města
V současnosti Jižní Město nemá ucelenou představu o svém rozvoji a pokud dochází ke změnám, tak nejsou navzájem provázané a není jasný jejich výstup. Jednotlivé investice a opravy sice jsou samostatně odůvodnitelné, ale v celkovém pohledu nejsou zcela koncepční.
Piráti chtějí zohlednit názory obyvatel MČ, navrhnout strategii rozvoje Jižního Města a zaměřit se jak na podporu silných stránek (dobrá dopravní dostupnost, velké zelené plochy, dostupnost vzdělávání) tak i řešení problematických témat (bezpečnost, dostupnost kulturního vyžití, zanedbané okolí stanic metra, parkování, absence služeb a volnočasového využití parteru, sportoviště, spolkový život).Co už jsme udělali:
- Vytvořili jsme demografickou studii, která tvoří jeden z podkladů pro tvorbu strategie rozvoje MČ
Navrhovaná opatření:
- Provedeme průzkum mezi obyvateli MČ, na téma silných a slabých míst Jižního Města
- Na základě vstupů od veřejnosti a stávající demografické studie vytvoříme strategii rozvoje Jižního Města
Chceš stavět? Přispěj!
Investiční záměr vždy vnáší do dané lokality dopady odpovídající velikosti záměru. Proto na hl. m. Praze byla schválena “Kontribuce” která stanovuje pravidla spoluúčasti investora k městu. Chceme aby se investoři více podíleli na rozvoji oblasti, ve které staví. Budeme důsledně dbát na jejich finančním zapojení do rozvoje okolí výstavby, a to jak v oblasti veřejného prostoru jako jsou parky, tak i do okolní infrastruktury (silnice, chodníky, cyklostezky, školy, další veřejná vybavenost).
Co už jsme udělali:
- Vytvořili jsme metodiku na MHMP
- Zahájili jsme tvorbu participačních smluv na městské části
Navrhovaná opatření:
- Implementace kontribuce (pravidel schválených HMP
- Částka pro výpočet při změně územního plánu musí být pro investora demotivující, aby finanční zisk nevedl k upřednostnění před urbanismem v lokalitě
Rozvoj přirozených center Jižního Města
Okolí stanic metra tvoří přirozená centra Jižního Města, která se do dnešní doby nepodařilo rozvinout do jejich skutečného potenciálu.
Od zprovoznění linky C se na Jižním Městě do okolí stanic metra neinvestovalo a v současnosti je okolí stanic (kromě stanice Chodov a interiéru metra Opatov) ve špatném technickém stavu a nejsou zcela dotvořeny.
Proto podporujeme dotvoření okolí stanic metra. Tím se vytvoří zázemí pro nové obchody, restaurace, kavárny a další služby a dojde k zatraktivnění Jižního Města pro širokou veřejnost.Co už jsme udělali:
- Územní studie Opatov – Na Jelenách
- Územní studie Roztyly
Navrhovaná opatření:
- Připomínkujeme Metropolitní plán, který je predispozicí pro tvorbu urbanistických studií a rozvoje území.
- Budeme podporovat spolupráci s vysokými školami v oblasti architektury a urbanismu a s MČ necháme udělat několik studentských prací, které MČ nasměřují v možnostech využití daného území
- Vypíšeme veřejné architektonické soutěže na urbanismus jednotlivých okolí stanic metra.
- Okolí stanic řešíme pomocí územních studi
- Podporujeme dostavbu v okolí stanic metra tak, aby zbytečně nezatěžovala okolí a měla výrazný přínos pro obyvatele
Cesta k dostupnému bydlení
Budeme aktivně podporovat vznik družstevního bydlení. Cílem je přispět k rozšíření možností cenově dostupného bydlení pro obyvatele na území Prahy.
Družstevní bydlení bude výhodné také pro město, které se rovněž stane členem družstva a v realizovaných projektech bude mít dispoziční právo k jedné třetině bytů. Byty bude následně pronajímat občanům. Tímto způsobem Praha obrátí trend dosavadních let, kdy se neustále snižoval počet městských bytů, kterých má město v současnosti velký nedostatek.
Zároveň dokončíme rekonstrukci ubytovny Sandra a budeme pokračovat v opravách městských bytů. Město musí mít dostatečné kapacity bydlení pro ty, kteří jej potřebují. Byty budeme přednostně přidělovat potřebným profesím – učitelům, zdravotníkům, hasičům, policistům a dalším pomáhajícím profesím.Co už jsme udělali:
- Zásady projektu Dostupné družstevní bydlení s účastí hl. m. Prahy schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy v prosinci 2020
- Usilujeme o získání pozemku u Archivu v rámci participačního jednání s investorem
- Začali jsme rekonstruovat ubytovnu Sandra a z velké části získali financování od hl. m. Prahy
- Ukončili jsme prodej městských bytů
- Rekonstruujeme městské byty
Navrhovaná opatření:
- Vytipujeme vhodné pozemky pro výstavbu družstevního bydlení
- Budeme se ve spolupráci s hl. m. Prahou podílet na tvorbě metodiky projektu
- Budeme se ve spolupráci s hl. m. Prahou podílet na stanovení podmínek pro vstup do družstva
- Chceme aktivně začít pracovat na projektu družstevního bydlení
- Dokončíme rekonstrukci ubytovny Sandra, kde vznikne 174 nových bytů
- Budeme pokračovat v postupné rekonstrukci městských bytů
autoři: Petr Klán, Josef Kocourek
Žijeme zde kulturou i sportem Garant programového bodu:Jiří DohnalKulturnější a živější JižŇák!
Rozšíříme nabídku kulturního vyžití pro všechny věkové skupiny i žánrové kategorie s důrazem na podporu nových kulturních projektů a nápadů nastupující mladé generace. Například streetart, oživení šedých zón a posílení komunitního života ‘mezi paneláky’.
Háje jsou místem, kde kulturní vyžití chybí. Chceme realizovat vznik nového kulturního centra v bývalé kotelně Anežky Malé. Toto centrum by mělo být multifunkčním prostorem nejen pro různá představení, ale také pro výstavy, či komunitní setkávání.
Chceme vytvořit projekty, které budou seznamovat místní s historií a kulturou. Vytvoříme online Jižácký uličník - aplikaci, ve které budete moci zjistit po kom se naše ulice jmenují.Co už jsme udělali:
- Výběr vhodného online software pro dotace
- Pravidelné přidělování dotací v oblasti kultury
- Murál Opatov, graffiti u podchodu pod ulicí Ryšavého, trafostanice v Stříbrského ulici, postupné opravy menších graffiti ploch
- Rozšíření kulturní nabídky v KJM, podpora akci typu Dobytí Jižního pólu, rodinná výzva
- Pravidelná organizace dnů Prahy 11
- Studie kulturní centrum Anežky Malé (rekonstrukce bývalé kotelny)
Navrhnovaná opatření:
- Chceme zavést kulturní dotace pouze on-line
- Chceme výraznou část dotací udělovat projektům, za kterými stojí mladší 30 let
- Chceme 5 a více šedých míst na Jižním Městě změnit například s pomocí streetart
- Vytvoříme on-line uličník Jižního Města
- Podpoříme komunitní akce “Sžij se s JižŇákem!”
- Chceme realizovat kulturní centrum Anežky Malé
Pohyb jako základní pilíř zdravé společnosti
Pohyb je jedním ze základních předpokladů pro zdraví jednotlivce a tím i celé společnosti. Chceme, aby městská část podporovala nejen volnočasový pohyb, ale i sport. Chceme na školních hřištích zavést funkci odpoledního správce, který bude veřejnosti půjčovat sportovní vybavení. Budeme podporovat projekt trenéři ve školách. Budeme i nadále podporovat sportovní aktivity pro seniory v rámci Jihoměstské sociální a.s.
Budeme pokračovat v dotačních titulech pro sportovní kluby i jednorázové sportovní akce. Dotace je třeba rozdělovat transparentně. Zrevidujeme pravidla pro proplácení dotačních titulů.
Podporujeme činnost současných sportovních aktivit pro naše děti. Chceme, aby byla zachována stávající sportovní hřiště na našem území. Hřiště, která jsou v majetku městské části budeme i nadále postupně rekonstruovat.Co už jsme udělali:
- Pravidelné rozdělování dotací
- Rekonstrukce hřiště u ZŠ Pošepného náměstí
- Realizace volnočasového areálu VAK
- Workoutová hřiště Kupeckého, Hrabákova
- Nájemní smlouva pro hřiště na Hájích
- Rekonstrukce povrchu hřiště u ZŠ Milíčov
- Renovace multifunkčního hřiště a atletické dráhy u ZŠ Mendelova
- Oprava atletické dráhy u ZŠ Mendelova
Navrhnovaná opatření:
- Revize rozdělování peněz v rámci dotačních titulů
- Elektronizace podávání žádostí o dotační tituly
- Rekonstrukce sportovních hřišť
- Podpora provozu sportovních klubů na JM a zachování stávajících hřišť
- Zřízení funkce odpoledního správce u školních hřišť pro půjčování sportovního vybavení
- Podpora sportu seniorů v rámci Jihoměstské sociální a.s.
- Projekt trenéři do škol
- Semináře propojující trenéry a učitele z jednotlivých oblastí sportu
- Vytvoříme portál, či sekci na webu zaměřenou na sportování na Praze 11 včetně tréninků, členů a dotací (vzorem je například web Děčín sportuje)
Na kolečkách ale i bez nich
Volnočasové aktivity mládeže jsou jedním ze způsobů prevence rizikového chování mládeže. Podporujeme sportovní a volnočasové aktivity mládeže. Proto chceme, aby Jižní Město mělo plnohodnotný park, který už mnoho let Jižáku chybí, ale zároveň nebude rušit život stávajících obyvatel. Zrealizujeme dlouho připravovaný Adrenalin park u ulice Mírového hnutí poblíž čerpací stanice OMV. Ten bude nejen pro skejťáky a skejťačky nebo inlinisty a inlajnistky, ale nabídne také využití pro parkour nebo bouldering.
Co už jsme udělali:
- Je zpracována studie na adrenalin park
- Získali jsme svěřené pozemky od hl. m. Prahy u ulice Mírového hnutí nedaleko čerpací stanice
Navrhnovaná opatření:
- Vypracujeme projektovou dokumentaci na park
- Seženeme financování na realizaci projektu
- Zajistíme transparentní výběrové řízení na zhotovitele
- Zahájíme výstavbu adrenalin parku
Malé parky s vyžitím i mezi paneláky
Vnitrobloky jsou v podstatě malé městské parky na plochách mezi panelovými domy. Významně se podílí na celkovém vzhledu našeho sídliště. Chceme pokračovat v postupné rekonstrukci těchto ploch tak, aby odpovídaly dnešním potřebám. Do těchto prostor budeme instalovat drobnější herní a volnočasové prvky. Vždy chceme vnitrobloky rekonstruovat na základě požadavků místních obyvatel.
Co už jsme udělali:
- V tomto volebním období se rekonstruovalo několik vnitrobloků jako například: Stříbrského, Sulanského, Konstantinova atd, další jsou v různé fázi rozpracování. Vše lze sledovat na webu městské části Praha 11
Navrhnovaná opatření:
- Pokračování v regeneraci vnitrobloků při nichž chceme dbát na zadržování vody v krajině
- Zajištění finančních prostředků (dotace MHMP/EU)
- Zapojování veřejnosti ve fázi přípravný prací (vznik projektu)
Občerstvení a oddech v Centrálním parku
V Centrálním parku dlouhodobě chybí občanská vybavenost a možnost posedět s rodinou a přáteli u občerstvení. V rámci závěrečné etapy revitalizace parku vybudujeme právě takové místo přímo v srdci parku. V hotovém parku pak chceme mít kavárnu, veřejné toalety, pítko a další vodní prvky.
Co už jsme udělali:
- Projekt je již v konečné fázi, ostatní části parku již mají svou projektovanou podobu, pouze centrální část nebyla dokončena
- Úzce jsme spolupracovali v rámci studie a připomínkování studie a projektu
Navrhnovaná opatření:
- V rámci probíhající výstavby budeme aktivně řídit změny ve výstavbě poslední etapy rekonstrukce parku
- Pokud bude nutné budeme navrhovat změny projektové dokumentaci či navrhovat navazující projekt
Přehrada, ve které se znova budeme chtít koupat
Hostivařská přehrada je největší vodní plochou v Praze. Zároveň se jedná o místo pro rekreaci, které je na dosah dostupné velké části našich obyvatel. Naší snahou je, aby koupání v Hostivařské přehradě bylo dostupné co nejdelší dobu a kvalita vody byla co nejlepší. Proto je potřeba udělat mnoho dílčích kroků, prvním z nich je vytvoření kořenové čističky u ústí Botiče do přehrady. Dále zajištění čistoty toku v celé jeho délce. Budeme se ve spolupráci s ostatními městskými částmi podílet na řešení čistoty Botiče. Chceme iniciovat spolupráci se Středočeským krajem na jeho čistotě, protože ochrana vodních toků je jednou z našich priorit.
Co už jsme udělali:
- V nedávné době začala rekonstrukce hráze
- Pravidelně probíhá čištění dna nádrže
- Odeslali jsme na Středočeský kraj dopis, ve kterém žádáme o prověření kvality vody u čističek na povodí Botiče
Navrhnovaná opatření:
- Vytvoříme memorandum Prahy 11, 15, Petrovic a dalších o zájmu na udržení kvality vody
- Budeme iniciovat vytvoření memoranda na úrovni Prahy (dotčených městských částí), Středočeského kraje (dotčených obcí), povodí Vltavy a dalších dotčených uskupení
- Budeme se finančně podílet na vytvoření kořenové čističky před ústím Botiče do přehrady
- Iniciujeme vytvoření plánu na čistotu celého toku
- Podporujeme realizaci opatření vedoucích k odstranění splašků z povodí Botiče
autoři: Zuzana Böhmová, Martin Petrtýl, Josef Kocourek, Martin Muzikant
odborná konzultace: Otmar Litera, Martin Petrtýl, Petr Klán, Tomáš KaplerModerní společnost začíná v moderní škole Garant programového bodu:Zuzana UjhelyiováInovativní vzdělávání do veřejného školství
Nadále podporujeme inovativní způsoby vzdělávání. Vycházíme z tradičních a ověřených způsobů vzdělávání, které chceme inovovat a přizpůsobovat požadavkům současné společnosti. Zajímá nás kvalita vzdělávání ve školských zařízeních zřizovaných městskou částí, chceme ji ve spolupráci s vedením škol rozvíjet.
Podporujeme využívání možností, které poskytuje Rámcový vzdělávací program. Podporujeme projektové vzdělávání, které dokáže propojit a aplikovat poznatky z různých předmětů a možnosti prostupnosti předmětů napříč ročníky. Každá škola by měla mít vizi vzdělávání, formativní hodnocení by mělo být samozřejmostí. Chceme, aby naši žáci uměli kriticky myslet a byli připraveni na život v moderní digitalizované společnosti.Co už jsme udělali:
- Program na podporu činnosti škol zaměřený na rozvoj jazyků, podporu třídních kolektivů, logopedii, rozvoj pedagogických pracovníků
- Místní akční plán ve své pokračování rozvíjí sdílení dobré praxe mezi školami a přináší inovace
- Při výběrových řízeních na ředitele je požadována koncepce školy
- Při prodloužení funkčního období ředitele je požadována koncepce školy a její plnění
Navrhovaná opatření:
- Budeme finančně podporovat inovativní vzdělávání v našich veřejných školách (prvky alternativních výukových směrů, dělenou výuku, projektové vyučování)
- Chceme vytvořit koncepci školství městské části Praha 11
- Zavedení energetického managementu
- Budeme požadovat koncepce jednotlivých škol, které chceme pro rodiče veřejně přístupné na internetu
- Budeme motivovat školy k tomu, aby zveřejňovaly svůj školní vzdělávací program
Restart škol po krizi
Školy se stále nacházejí ve složitém období, které může být nejen pro děti velmi psychicky náročné.
Posílíme profese jako jsou speciální pedagogové, psychologové a preventisté, stejně jako samotné preventivní programy. Chceme podpořit dobré klima škol.Co už jsme udělali:
- Program na podporu činnosti škol
- Psychosociální podpora žáků a třídních kolektivů v ZŠ
- Psychosociální podpora a rozvoj pracovníků ZŠ a MŠ
- Projekt Demokratická kultura
Navrhovaná opatření:
- Chceme zavést peer týmy v rámci MČ – tedy týmy zaměřené nejen na rizikové chování, které budou obsahovat lidi se zkušeností s danou problematikou
- S pomocí dotačních programů podpoříme zvýšení pohybové aktivity dětí
- Budeme realizovat programy na podporu činnosti škol zaměřené na budování kolektivu
Participace směrem nahoru
Chceme znát názory rodičů, žáků, učitelů a vedení škol. Budeme podporovat vedení škol, aby naslouchalo návrhům všech aktérů vzdělávání, které povedou ke zlepšení kvality výuky.
Chceme aktivizovat děti. Žákovské samosprávy považujeme za nutnou platformu uvnitř škol, kterou se děti učí podílet se na rozhodování, při špatném pojetí však způsobí více škody než užitku.
Zajímá nás zpětná vazbu rodičů a učitelů. Budeme se snažit hledat věcné a řešení problémů ve prospěch všech zúčastněných stran.
Nadále podporujeme a chceme koncepčně uchopit práci školských rad.Co už jsme udělali:
- Projekt Demokratická kultura do škol, který rozvíjí demokracii napříč školami
- Místní akční plán
- Dotazníkové šetření po první vlně covidu – anonymní možnost vyjádření se k průběhu distanční výuky na jednotlivých školách
Navrhovaná opatření:
- Chceme zavést každoroční evaluační formuláře a dotazníková šetření
- Podporujeme projekt Rozvoj demokratické kultury ve školách Prahy 11
- Podporujeme činnosti žákovských samospráv a podpora jejich průvodců
, - Chceme pravidelné setkávání zástupců MČ a nominantů ve školských radách
- Budeme organizace setkávání zástupců školských samospráv napříč městskou částí
Kvalitní administrativa
Pomůžeme školám s přístupem ke kvalitnímu softwaru a elektronickým výukovým materiálům bez zbytečných nákladů.
Pomůžeme školám vytvářet moderní a přehledné webové stránky, kde budou srozumitelně prezentovat koncepci školy. Podporujeme zavedení elektronických třídních a žákovských knih i v MŠ. Budeme prosazovat elektronické výroční zprávy, které povedou ke snížení administrativní práce vedení škol. Zajistíme maximální součinnost radnice s našimi školami.Co už jsme udělali:
- Elektronické nástěnky v MŠ
- Elektronické registrace do MŠ
- Iniciovali jsme celopražský projekt elektronických registrací do MŠ a ZŠ
- Iniciovali jsme celopražský projekt elektronických výročních zpráv
- MŠ, které měly zájem, jsme pomohli inovovat webové stránky
Navrhovaná opatření:
- Chceme sdílené dokumenty mezi vedením škol a školským odborem městské části
- Vykazování informací bude v jednotném informačním systému ve spolupráci s HMP a MŠMT
- Dokončíme elektronické zápisy do škol skrze Portál Pražana, nikoliv pouze registrace
- Nabídneme školám podporu s dotačními tituly formou konzultace
- Obnovíme web skolstvijm.cz, který přehledně informuje rodiče o aktualitách ze školství a pomůže například s přijímacím řízením na naše školy
Rekonstrukce budov škol a školek
Budeme pokračovat v rekonstrukcích budov mateřských a základních škol. Je třeba postupně snižovat energetickou náročnost budov a zajistit moderní a přívětivé prostředí pro vzdělávání hodné 21. století. Při rekonstrukcích budeme dbát na energetickou udržitelnost.
Transparetní výběrová řízení na veškeré investice jsou samozřejmostí, ze které neselvíme. Cílem je dosažení co nejnižší ceny a nejvyšší možné kvality.Co už jsme udělali:
- Dostavba západního křídla ZŠ a MŠ Chodov
- Rekonstrukce kuchyně ZŠ Mendelova
- Část zateplení ZŠ Ke kateřinkám
- Rekonstrukce střechy včetně zateplení ZŠ Pošepného náměstí
- Rekonstrukce sociálního zařízení u tělocvičny ZŠ Mikulova
- Drobné pravidelné opravy na základě požadavků škol
Navrhovaná opatření:
- Dokončíme připravený projekt ZŠ Ke Kateřinkám – zateplení obvodového pláště a výměna oken
- Dokončíme stavební úpravy hlavního vchodu ZŠ Ke Kateřinkám
- Zrealizujeme rekonstrukci vzduchotechniky – MŠ Hroncova
- Zrealizujeme rekonstrukci regulace topného systému ZŠ Donovalská
- Zrealizujeme rekonstrukci povrchu hřiště – ZŠ Campanus
- Zrekonstruujeme atrium ZŠ Květnového vítězství II
- Zrekonstruujeme školní kuchyni MŠ Markušova
- Budeme realizovat pravidelné drobné opravy školních budov dle požadavků našich škol a jejich důležitosti
autoři: Zuzana Ujhelyiová, Pavel Podgorný
odborná konzultace: Lukáš Truksa, Zuzana BöhmováInformace veřejně a online Garant programového bodu:Zuzana BöhmováKaždý z nás je součástí
Radnice si musí klást za cíl informovat veřejnost o tom, co se aktuálně děje a na čem pracuje, a to v co nejširším možném měřítku. Budeme i nadále zlepšovat komunikaci úřadu prostřednictvím radničního periodika a modernizace webových stránek městské části dle osvědčených postupů nejlepších obcí, aby mohl občan rychle najít řešení na jakýkoliv svůj požadavek. Budeme rozšiřovat projekt otevřená data.
Chceme nadále pořádat veřejné akce, besedy, prezentace stavebních záměrů. Umožnili jsme veřejnosti přístup na projednávání poradních orgánů při radnici Prahy 11 a to nejen v oblasti stavebních záměrů, ale všech oblastí, které se obyvatel mohou dotknout.
Budeme pokračovat v projektu participativního rozpočtu, kde bychom rádi zapojili i tzv. měkké projekty (sousedská setkání, veřejné akce…).Co už jsme udělali:
- Webové stránky zobrazitelné v mobilním zařízení
- Elektronická úřední deska
- Mobilní rozhlas
- Mediální výstupy radnice (aktuální informace v klíči, na webových stránkách, fb a instagram MČ P11)
- Zavedení opendat
- Zlepšení gis-map (mapy se stavebními projekty)
- Pevný čas interpelací na ZMČ
- Zpřístupnění veřejnosti komisí P11
- Nahrávání jednání výboru pro územní rozvoj a životní prostředí radnicí
- Prezentace stavebních záměrů v informačních centrech
- Radnice uspořádala i online setkání s radními
- Pravidelné hodiny radních pro veřejnost
- Pokračování participativního rozpočtu – aktuálně 3. ročník
Navrhovaná opatření:
- Budeme zveřejňovat informace o činnosti radnice – Klíč, web, facebook, mobilní rozhlas.
- Budeme zveřejňovat důvodové zprávy k usnesením z RMČ P11
- Budeme i nadále zveřejňovat opendata
- Budeme aktualizovat a rozšiřovat mapový portál Prahy 11
- Chceme vytvořit nové webové stránky a novou korporátní identita městské části.
- Budeme i nadále trvat na účasti veřejnosti na jednání poradních orgánů městské části Praha 11
- Budeme pořádat veřejná setkání, prezentace projektů městské části a mít hodiny pro veřejnost tak, aby se občané mohli ke svým voleným zástupcům dostat
- Vytvoříme zpravodaj pro SVJ a BD s možností vybrání lokace (datumy jednání, info o nových záměrech, změny stavu záměru)
- Budeme pokračovat v projektu participativního rozpočtu s rozšířením na tzv. měkké projekty
Na úřad přes internet
Budeme i nadále pokračovat v digitalizaci úředních procesů tak, aby každý mohl co největší část jednání s úřady vyřídit pohodlně ze svého domova.
Budeme se aktivně zapojovat do projektu Portál Pražana, přes který si občan vyřeší podstatnou část agendy směrem k městské části, a to bez nutnosti zřídit si datovou schránku, pouze s bankovní identitou nebo MojeID.
Zachováme možnost řešit veškerou administrativu i v papírové podobě přímo na úřadě.Co už jsme udělali:
- Elektronická úřední deska
- Nasadili jsme redesign webových stránek – lze zobrazit v mobilním telefonu
- Požádali jsme o vstup do Portálu Pražana
- Požádali jsme o zapojení do aplikace Moje Praha
- Mobilní Rozhlas na krizové řízení i na předávání aktuálních zpráv z webu
- Aktuality je možné dostávat emailem, RSS dle výběru
Navrhovaná opatření:
- V Portálu Pražana se zapojíme do digitalizace poplatků za psy, za svoz odpadu a dalších
- Zavedeme platební portál MČ
- Aktivně se zapojíme do aplikace Moje Praha
- Zavedeme ekonomicky výhodný dotační software
Chytré Jižní Město
Chytrá řešení musí být pro lidi. Nechceme zbytečné a předražené hračky, ale koncepty, které skutečně pomohou ušetřit nejen peníze, ale i práci jednotlivců.
Budeme se aktivně zapojovat do chytrých řešení, která poskytuje hl. m. Praha a Operátor ICT, a to primárně v oblasti dopravy a životního prostředí.
V případě pořizování vlastního software budeme upřednostňovat otevřená řešení.
Dnešní doba také přináší nová rizika, jako jsou kybernetické útoky. Připravena na ně musí být i Praha 11. Základem jsou dobře nastavené systémy, ale i vyškolení uživatelé.Co už jsme udělali:
- Spolupráce s Operátorem ICT na zobrazení dat z dotazníku rodičům dětí v našich ZŠ v první vlně Covidu.
- Analýza dopravy pomocí inteligentních technologií
- Úprava vnitřních předpisů úřadu a série nových nastaveních k zabránění kybernetických útoků
Navrhovaná opatření:
- Budeme se zapojovat do Smart projektů typu měření emisí, měření množství odpadů v popelnicích, sledování dopravy v klidu, sekání podle stavu vegetace, a dalších
- U všech na míru vyvíjených řešení budeme trvat na použití open source licencí, podle principu “public money, public code”
- Při veřejných soutěžích budeme preferovat otevřená řešení
- Zajistíme kvalitní fungování bezpečnostního týmu a jeho spolupráci s dalšími odbornými pracovišti
- Proškolíme zaměstnance města, aby uměli předcházet hrozbám a rizikům
Veřejné finance transparentně
Budeme nadále zveřejňovat veškeré finanční toky městské části. Naší prioritou bude snaha o co největší konkurenci u veřejných zakázek. Velká konkurence je cestou, jak ušetřit městské peníze. Důležitá je kvalitně vysoutěžená zakázka, která má přínos pro městskou část a její obyvatele.
Městské peníze chceme vydávat smysluplně. Budeme poskytovat dotace na kulturní, sportovní i sociální akce, ale promyšleně a transparentně.
Chceme realizovat veřejná výběrová řízení do představenstev městských firem.Co už jsme udělali:
- Spustili jsme CItyVizor pro Prahu 11, kde můžete najít rozpočet a jeho plnění až do seznamu faktur
- Zapojili jsme se do vyhlašování zakázek na tenderarena.cz
- Naši radní zveřejňovali na internetu i podlimitní zakázky
- Hledali jsme nejlevnější variantu elektronického systému na dotace
Navrhovaná opatření:
- Změníme pravidla veřejných zakázek malého rozsahu po vzoru hlavního města Prahy
- Budeme se účastnit na centrálním nákupu hl. m. Prahy
- Budeme zveřejňovat zakázky na portálech (v tuto chvíli tenderarena.cz) a to i nad rámec daný zákonem
jednotlivých zakázek, a to i nad rámec zákona - U jednotlivých zakázek budeme zvažovat i jiný typ soutěže než tzv. “na cenu”, abychom dosáhli co nejvyšší kvality při zachování přijatelné ceny
- Budeme realizovat veřejná výběrová řízení do představenstev městských firem
Udržování vyrovnaného a hospodárného rozpočtu
Naším cílem je dlouhodobě vyrovnaný rozpočet a městská část, která investuje do veřejného prostoru. Budeme se snažit získat a efektivně využívat veškeré možné financování, na které jako městská část Prahy máme nárok, aniž bychom rozprodávali městský majetek.
Jakožto řádní hospodáři si jsme vědomi odpovědnosti za to mít rozpočet dlouhodobě vyrovnaný. Z toho důvodu je naším cílem zvyšovat prostředky na příjmové straně a cíleně seškrtávat nedobré projekty na výdajové straně.
Je na vedení radnice, aby hledalo nové zdroje financování. Jako jedna z možností se jeví například dotace z Evropské unie, které svou výší mohou tvořit značnou část příjmů MČ. I z toho důvodu se vyplatí mít člověka na plný úvazek zabývající se pouze dotacemi z EU.Co už jsme udělali:
- Začali jsme po mnoha letech čerpat peníze z EU dotací na některé projekty MČ
- Zastavili jsme prodej bytů v majetku MČ
- Na rekonstrukci ubytovny Sandra jsme získali podstatnou část financí od hl. m. Prahy
Navrhovaná opatření:
- Chceme získávat více dotací ze strany EU, státu a i od hl. m. Prahy
- Vyškrtáme špatné projekty
- Budeme opravovat majetek městské části, který pak budeme výhodně pronajímat
autoři: Zuzana Böhmová, Pavel Podgorný, Jan Žák
odborná konzultace: KET IT a SmartCity Praha, KET transparentnost a legislativa Praha, Tomáš KaplerPomáhejme napříč generacemi Garant programového bodu:Šárka HozmanováEfektivní řešení problémů našich obyvatel
Současná sociální a ekonomická situace přináší různé životní problémy. Aktualizujeme analýzu potřeb občanů Prahy 11 v oblasti dostupnosti a spokojenosti s nabídkou sociálních a zdravotních služeb na městské části. Přizpůsobíme a budeme podporovat rozvoj sociálních a zdravotních služeb dle zjištěných požadavků a potřeb. Budeme i nadále podporovat stávající i nové subjekty poskytující sociální a zdravotní služby.
Co už jsme udělali:
- Dokončení koncepce Sociálních a návazných služeb na Praze 11 a příprava nové koncepce na následující období
- Finanční pomoc místním mládežnickým klubům a asociacím
Podpora Jihoměstské sociální a.s.
Navrhovaná opatření:
- Aktualizujeme analýzu potřeb sociálních služeb na Praze 11
- Budeme pokračovat v koncepci Sociálních a návazných služeb na Praze 11 2022-2026
- Podporujeme stávající i nové subjekty poskytujících sociální a zdravotní služby
Prevence je cestou k bezstarostnému dětství
Prosazujeme moderní a efektivní řešení rizikového chování mládeže a dětí, kterému chceme aktivně předcházet. Vytvoříme komplexní mezioborovou analýzu závislostního chování rizikových skupin dětí a mládeže a následné řešení jejich situace (například užívání návykových látek, šikana, krádeže…). Budeme iniciovat spolupráci rodin a subjektů kliniky adiktologie, škol na území MČ, radnice, neziskových organizací z Prahy 11 a příslušného oddělení městské policie.
Co už jsme udělali:
- Finanční podpora programů prevence šikany, a prevence sociálně-patologických jevů v ZŠ
- Podpora činnosti neziskových organizací a nízkoprahových klubů na území MČ
Navrhovaná opatření:
- Budeme finančně podporovat programy primární prevence ve spolupráci kliniky adiktologie, neziskového sektoru, radnice, škol a městské policie
- Podporujeme volnočasové aktivity, neziskové organizace a nízkoprahové kluby
- Realizujeme projekt Prevence duševního onemocnění děti (norské fondy)
- Podporujeme realizaci projektu KIVA
- Chceme realizovat anonymní evidenci na území MČ Praha 11
Nikoho v tom nenecháme samotného
Vzhledem k poměrně vysokému počtu rodičů samoživitelů a jejich dětí na území Prahy 11 chceme zlepšit jejich životní situaci pravidelnou nejen potravinovou pomocí a dostupnou bezplatnou právní poradnou. Stejně tak ale nezapomínáme ani na seniory a budeme i nadále podporovat širokou nabídku pro jejich volnočasové aktivity.
Pro zájemce na Praze 11 chceme mít vhodná prostředí v podobě komunitních center, kde by se mohli různé skupiny zapojit do společných aktivit (například senioři, děti, studenti, rodiče samoživitelé). V projektu Sousedské pomoci chceme posilovat komunitní solidární občanskou společnost.Co už jsme udělali:
- Získáváme zájemce o účast v projektu Sousedské pomoci
V Pirátském centru Jižní Město pořádají dobrovolníci z řad Pirátů výdej potravinové pomoci pod záštitou Nadačního fondu humanitární pomoci - Podporujeme volnočasové aktivity seniorů skrze Jihoměstsou sociální a.s.
- Dotační programy v oblasti sociální
Navrhovaná opatření:
- Budeme i nadále pokračovat v podpoře bezplatné právní poradny
- Podpoříme pravidelnou potravinovou pomoc na území Prahy 11
- Vytvoříme v rámci Jihoměstské sociální a.s. možnost setkávání a pomoci pro seniory a rodiče samoživitele a jejich dětí k zajištění vzájemné sociální interakce, pomoci a podpory
- Podpoříme volnočasové aktivity místních domovů pro seniory
Naši občané si zaslouží dostupné a důstojné bydlení
Podporujeme sociální bydlení v zájmu dostupnosti bydlení pro všechny. Podporujeme výstavbu domovů pro seniory z důvodu zvyšující se poptávky z řad občanů Prahy 11. Chceme v městských bytech umožnit alternativní možnosti bydlení v podobě sdíleného bydlení.
Co už jsme udělali:
- Začali jsme rekonstrukci ubytovny Sandra a získali na ní financování
- Pravidelně přidělujeme byty ze sociálních důvodů
Navrhovaná opatření:
- Dokončíme rekonstrukci ubytovny Sandra
- Budeme realizovat pronájmy městských bytů i ze sociálních důvodů
- Podporujeme výstavbu nových domovů pro seniory na našem území
- Chceme umožnit v městských bytech sdílené bydlení
Bezpečné Jižní Město
V okolí svého bydliště bychom se měli cítit bezpečně. Budeme pokračovat v cíleném vytipovávání rizikových lokalit, a to ve spolupráci s místními obyvateli, ale i s neziskovým sektorem. Následně ve spolupráci s městskou policií a MHMP zvýšíme hlídky na vytipovaných lokalitách. Strážníků zároveň musí být dostatečné množství. Budeme finančně i materiální podporovat městskou i státní policii a hasiče na našem území. Zajistíme možnost ubytování pro policisty a hasiče.
Co už jsme udělali:
- Byty pro policisty ve veřejném zájmu
- Podpora projektu kamer umístěných na oděvu strážníků
- Přidělování finančních darů městské i státní policii a hasičům
- Nové veřejné osvětlení u metra Opatov a v Centrálním parku, rekonstrukce dalších osvětleních v ulicích Jižního Města
Navrhovaná opatření:
- Budeme pracovat na základě analýzy rizikových míst
- Chceme vyjednat zvýšení hlídek na jednotlivých rizikových místech
- Budeme podporovat a snažit se o kultivaci jednotlivých rizikových míst – rozšíření kamerového systému, osvětlení problematických míst
- Budeme poskytovat finančně i materiálně městskou i státní policii a hasiče působící na našem území
- Budeme přidělovat byty ve veřejném zájmu policistům i hasičům
autoři: Šárka Hozmanová, Zuzana Böhmová
odborná konzultace: Jan Mejsnar, Petra Mžourková - Provedeme komplexní energetické řešení budov MČ, které bude zahrnovat: